Lai arī ekovate nebūt nav jauns materiāls ēku siltināšanā, daudzi joprojām par to ir dzirdējuši gana maz un bieži vien pat jauc to ar citu viedu pūšamiem materiāliem.
Lai viestu skaidrību, šajā sadaļā atbildēsim uz jautājumiem, ko cilvēki visbiežāk uzdod saistībā ar ekovati. Laika gaitā šo sadaļu noteikti papildināsim.
Kas ir ekovate?
Viesbiežāk ekovate, dzirdot vārdu salikumu “pūšamā siltumizolācija”, tiek uzskatīta par kaut ko līdzīgu makrofleksam vai debessmannai. Par spīti pūšamā materiāla statusam, tās nav ne putas, ne arī gluži vate, kā vēsta ekovates nosaukums.
Ekovate is celulozes šķiedras izolācija. Tā tiek ražota no atkārtoti izmantotas makulatūras, un pēc struktūras atgādina sīkos gabaliņos saplēstas avīzes. Būtībā jau ekovate arī ir tieši tas, tikai masai klāt pievienots minerālu maisījums, kas negaršo grauzējiem, liesmām un pelējuma sēnei.
Kāpēc ekovate tiek uzskatīta par ekoloģisku?
Grauzējiem negaršo, nedeg, nepelē. Vai tad tā skaitās īsta EKO-vate? Vai tad ekovatei nebūtu jābūt ekoloģiskākai?
Ekovate ir ekoloģiska, bet ne jau tāpēc, ka ar to siltināta siena būtu dabai draudzīga, jebkura būvniecība ir dabai nedraudzīga, tomēr ēkas, kas siltinātas ar ekovati ir daudz, daudz draudzīgākas. Lūk kāpēc:
- ekovate dabā sadalās ievērojami ātrāk kā citi siltumizolācijas materiāli
- ekovate ražota no atkārtoti izmantojamiem materiāliem, no makulatūras, kas citādi nonāktu izgāztuvēs
- ekovates ražošanas procesā tiek patērēts ievērojami mazāks enerģijas daduzums nekā ražojot citus siltumizolācijas materiālus
- ekovate nodrošina kvalitatīvāku siltumizolāciju, taupot mājas apsildei nepieciešamo enerģiju
Ekovate ražota no avīzēm, tātad tā lieliski deg?
Bieži vien, pat uzzinot, ka ekovatei pievienotas vielas, kas nepieļauj tās degšanu, ēkas īpašnieks vien neticīgi nogroza galvu un saka: “kur ta šis liksies?” Vai tiešām ekovate, kas ražota no papīra nedeg?
Nedeg gan, jo ekovates šķiedras tiek apstrādātas ar sāļu maisījumu, kas neļauj ekovatei aizdegties un slāpē liesmas. Esam paši apsekojuši ēkas pēc ugunsgrēka, un ir pat redzēts, ka ekovates slānis ir tieši tā vieta, pie kuras degšana ir apstājusies un liesmas apdzisušas. Tāpat arī internetā gana biezā slānī sastopami video, kuros redzams, ka ekovate nespēj aizdegties vai izkust pat tad, ja to apzināti provocē ar gāzes degļa palīdzību.
Vai ekovate ir siltumnoturīgāka par “parastajiem” siltumizolācijas materiāliem?
Ekovates siltuma pretestība ir nedaudz augstāka (labāka) par līdzīgiem beramās vates izstrādājumiem.
Ja salīdzina ar ruļļu izolācijas materiāliem, tad ekovates siltuma pretestība ir zemāka, tomēr šī atšķirība nav tik būtiska, jo viena no ekovates priekšrocībām ir tās spēja blīvi aizpildīt siltināmo telpu. Tādējādi ekovate, lai arī ar zemāku siltuma pretestību nekā vatei ruļļos, reālajā dzīvē, kad ēkas ir gan taisnas gan šķības, sevi parāda labāk.
Vai ekovati var iestrādāt pats?
Ekovates iestrādei nepieciešama speciāla iekārta, kas ekovates masu uzirdina un pa caurulēm nogādā vajadzīgajā vietā. Beramā veidā nelielās platībās ekovati iespējams uzirdināt ar rokām un nogādāt vajadzīgajā vietā bez iekārtas palīdzības.
Tomēr, kā jebkuru būvdarbu, labāk to uzticēt profesionāļiem ar pieredzi, jo iespējas salaist kaut ko dēlī ir gana plašas, jo īpaši siltinot apšūtas ēkas sienas, kuru nosiltināšanas kvalitāti ir grūti pārbaudīt.
Ja vēlaties noskaidrot cik izmaksās ēkas siltināšana pie mums, sazinieties ar mums un droši salīdzināsiet, ka veikalā nopērkot ekovati par mazumtirdzniecības cenām, iznomājot un transportējot iekārtu, kā arī veltot tam visu savu brīvo laiku, ietaupījums praktiski līdzināsies nullei.
Vai ekovate ar laiku nosēžas, tādējādi zaudējot siltuma aizturēšanas īpašības?
Jā, un nē. Pirmkārt, tas atkarīgs no ekovates izmantošanas.
Siltinot sienas, sēšanās praktiski nenotiek, jo ekovate tiek iestrādāta ar augstu blīvumu. Būtībā iznāk, ka ekovatei sienās “nav kur sēsties”, tā drīzāk varētu izplesties, ja vien tai būtu kur.
Siltinot pārsegumus ekovate tiek izmantota kā beramā vate. Šādas izolācijas veids sēžās, neatkarīgi no tā vai tā ir ekovate, minerālvate, vai zāģu skaidas. Plānotā siltuma pretestība gan no tā necieš, jo Latvijas būvnormatīvi nosaka, ka siltuma izolācija jāiestrādā tādā apjomā, lai vajadzīgā siltuma pretestība tiktu nodrošināta pēc materiāla sēšanās.
Vai ekovate ir dārgāka par citiem izolācijas materiāliem.
Siltinot bērtā veidā, ekovate izmaksās aptuveni līdzvērtīgi kā beramā minerālvate. Siltinot sienas, ekovates izmaksas būs dārgākas, tomēr fakts, ka ekovate blīvāk aizpilda spraugas, ļaus ietaupīt apkures izmaksas, atsverot papildus ieguldījumu pat dažu gadu laikā.
Ekovate ražota no celulozes šķiedras, tātad tā vainojama koku izciršanā
Siltinot mājas būvfirma “Ēku Siltinātājs” izmanto ekovati, kas 100% ir ražota tikai no atkārtoti izmantotām izejvielām – galvenokārt vecām avīzēm un grāmatām. Ņemot vērā, ka pasaulē izgāztuvēs ik gadu nonāk miljoniem tonnu papīra, ekovates izmantošanas apjomus varētu kāpināt un kāpināt pat nemaz nedomājot par nepieciešamību nocirst kaut vienu koku papildus ekovates saražošanai.
Esam būvfirma, las specializējusies ēku siltināšanā. Šajā rakstā apkopoti mūsu klientu biežāk uzdotie jautājumi par dabai draudzīgāko siltumizolācijas materiālu – ekovati. Ja gadījumā Tev joprojām ir kādas neskaidrības, droši raksti vai zvani mums.