
Šāda izskatās ekovate. Kā sīksīkos gabaliņos saplēstas avīzes. Tikai nedegošas, nepelējošas un siltumu aizturošas.
Ekovate ir ekoloģisks siltināšanas materiāls, kas ražots no celulozes šķiedras, un pēc konsistences atgādina kafijas dzirnaviņās samaltu avīzi, ja vien kāds ko tādu ir mēģinājis darīt.
Varētu, bet gan tikai varētu, arī reklāmā teikt, ka tā ir universāla, vienmēr un visur lietojama, pārāka par citiem izolācijas materiāliem, bet tā būtu nepatiesība.
Šajā rakstā uzzināsi par siltumizolācijas materiāla – ekovates plusiem un mīnusiem. Kur tā der, kur neder, kur tā ir pārāka un kur atpaliek no citiem siltumizolācijas materiāliem.
1. Ar ekovati iespējams siltināt jau gatavu māju
Ekovate, pat salīdzinot ar citiem “iepūšamajiem” materiāliem ir neapšaubāmi ērtākā izvēlē gadījumos, kad jānosiltina jau apšūtas sienas, jumta slīpnes, vai pat jānosiltina ēka, kas sen kā jau pabeigta, bet tomēr “salst”.

Ekovates iestrādi iespējams viekt jau apšūtā (gatavā) sienā. Tajā tiek izurbs neliels caurums, kas ir vienīgais, kam pēc tam jāatjauno apdare.
Šādā gadījumā ekovate tiek iestrādāta sausā veidā. Gatavajā sienā, ja zināms, ka tajā ir tukšumi (un parasti jau tā arī ir) tiek izurbts neliels, 4 cm diametrā, caurums, pa kuru ar speciālas iekārtas palīdzību ekovate tiek ievadīta tieši sienā, spēcīgai gaisa strūklai to sablīvējot pietiekoši, lai aizpildītu visas spraugas un novērstu siltinājuma sēšanos nākotnē.
Nesen ar termogrāfu pārbaudījām privātmāju, kuru bijām siltinājuši pirms pieciem gadiem. Netika konstatēta pilnīgi nekāda izolācijas sēšanās vai siltinājuma kvalitātes krišanās.
Pēc tam vienīgā bēda ir šī cauruma aiztaisīšana, un apdares atjaunošana, kas ir krietni vien vienkāršāk nekā visa apšuvuma noņemšana, kā tas būtu nepieciešams ar jebkuru ruļļu vai plākšņu izolācijas materiālu.
2. Ekovate aizpilda VISAS spraugas
Kā vēl viens ieguvums salīdzinot ekovati ar ruļļu vai plākšņu materiālu ir tas, ka Ekovate iekļūs visur. Nudien, pēc ekovates iestrādes, darbiniekam nepieciešama kārtīga vanna, lai dabūtu ekovati ārā no ausīm, mutes, deguna un citurienes.
Kas attiecas uz ēkām, ar ieklājamo vati siltināto māju saimnieki bieži sūdzas, ka gar rozetēm, vai logu malām “velk”. Tāpat arī sienu un pārsegumu vietās, kur izolācijai būtu jāpieguļ ēkas konstrukcijām tas tā vienkārši nav. Vai nu vate par maz ielikta, vai neprecīzi nogrizts, vai arī vienkārši uz beigām “sarauts pa fikso”. Ae ekovati tā nenotiks, jo…
Sienās ekovate tiek pievadīta ar gaisa plūsmu, kas līdzinās 2 atmosfēru spiedienam, un, kvalitatīvi izdarot darbus, sienā vai jumta slīpnē neatstāj nekādus caurumus, veidojot blīvu un efektīvu siltumizolāciju. Tā neatstāj spraugas gar vadiem, konstrukcijām, kā arī starp pašu izolācijas slāni un sienas apdari.
Tas pats attiecās arī uz bēniņu un citu pārsegumu siltināšanu, kur ekovate tiek lietots kā beramais izolācijas materiāls, un līdzīgi arī kā beramā minerālvate, gluži vienkārši ciešāk piekļaujas dažādām ēkas konstrukcijām, salīdzinot ar izklājamo izolāciju.
3. Ekovate nepieļauj kondesāta veidošanos sienā
Kā nākošo varam minēt to, ka ar ekovati, gan siltinot sienas, jumta slīpnes, gan arī pārsegumus, līdz minimumam tiek samazināta mitruma uzkrāšanās siltumizolācijā. Tas jo īpaši interesēs tos, kam vienīgā iespēja ir siltināt māju no iekšpuses. Tātad, kāpēc ekovatei tik labi tiek galā ar mitrumu?
- Iemesls #1. Ekovate sienā tiek iepildīta lielā blīvumā, kā arī tā aizpilda visas spraugas, neatstājot tukšumu gaisa (un mitruma) kustībai sienā. Tādējādi varētu pat teikt, ka ekovate kalpo kā tvaika izolācija.
- Iemesls #2. Elovate ir gatavota no celulozes šķiedras. Pat ja ekovates kādā daļā nokļūst mitrums, tas tūlīt izplatās plašā apgabalā novēršot mitruma koncentrēšanos kādā konkrētā vietā, tādējādi veicinot ātrāku materiāla izžūšanu.
Mitruma izvadīšana no siltumizolācijas nodrošina, pirmkārt, efektīvu siltumizolāciju, otrkārt, samazina konstrukciju bojāšanos, un treškārt, samazina pelējuma veidošanās risku.
Jāpiemin gan, ka problēmas ar mitrumu var rasties gadījumā, ja ekovate ir iestrādāta nekvalitatīvi. Nepietiekošā blīvumā, un atstājot gaisa spraugas sienās. Tāpēc ieteicams ekovates iestrādi uzticēt kvalificētiem speciālistiem, piemēram, mums. Kontakti šeit.
4. Ekovate ir lieliska (lieliskāka) skaņas izolācija

Siltinot ar ekovati, skaļi kaimiņi vairs nebūs problēma. Ekovatei ir lieliskas skaņas izolācijas īpašības.
Ekovates lielākais blīvums, masa un arī fakts, ka tā neatstāj sienā tukšumus, padara to par izcilu skaņas slāpētāju, salīdzinot ar akmens vati vai stikla vati, kas nebūt nav sliktākie skaņas slāpētāji.
Un tie nebūt nav tikai tukši vārdi. Celulozes šķiedras izolācijas ražotāju asociācija (CIMA) veica skaņas izolācijas eksperimentu, salīdzinot ekovates un Ziemeļamerikā ļoti populārās stiklavates skaņas izolācijas īpašības. Eksperimentā tika lietots ~9cm slānis no katra izolācijas veida un tajā tika noskaidrots, ka:
- Stiklavate samazināja trokšņu līmeni no 105 uz 75 decibeliem;
- Ekovate samazināja trokšņu līmeni no 105 uz 40 decibeliem.
Jāpiebilst, ka 105 decibeli varētu atbilst zāles pļāvējam, 75 – putekļu sūcējam, bet 40 decibeli – ledusskapja dūkšanai.
5. Ja siltina ar ekovati, nepieciešams rūpīgi veikt ēkas apdari
Kā jau minējām sākumā, ekovatei nudien ir arī trūkumi. Sāksim gan ar to, kas īstenībā grūti nosaucams par trūkumu. Ēkas apdare, gan iekšējā, gan ārējā, jāveic ļoti rūpīgi. Bet… kas gan tas par trūkumu, ja celtnieks ir apsolījies saskrūvēt reģipsi vai sanaglot dēļus, tad pieprasi arī kvalitāti, lai būtu bez spraugām.
Bieži ēkas apdarē paliek caurumi. Sienu apkašās, augšās, vai arī vietās, kur jāpiekļaujas kādām ēkas konstrukcijām. Nu vienkārši tā taču ir vieglāk – visu neizdarīt līdz galam. Diemžēl ar Ekovati šie caurumi mēdz atspēlēties. Kāpēc?
Pirmais ir, ja ekovate tiek iestrādāta jau apšūtā konstrukcijā, pa šiem caurumiem tā birs ārā. Skats nebūs ne labs, ne patīkams, ne arī lēts. Ar šādu problēmu paši saskaramies ārkārtīgi bieži. Lai arī iepriekš aizlīmējām visas lielākās spraugas un caurumus gar rozetēm, pūt tik iekšā un kur paliek? Otrajā stāvā gar apkures caurulēm birst ārā. Grābjam visu kopā, aiztaisām caurumus un mēģinām vēlreiz.
Otrā problēma ir jau dzīvojot ēkā, kuras apdara ir ar šķirbām, pa tām gaisā nonāk putekļi, kuri ekovatē ir ne mazums. Diez vai no tā daudzuma varēs rasties veselības problēmas, bet patīkami nebūs. Izeja, protams, vienkārša, lieciet apdarniekiem, santehniķiem un elektriķiem rūpīgi pabeigt savu darbu.
6. Ekovates iestrāde ir sarežģītāka nekā šķiet no malas
Būtībā ekovates iestrāde ir tik vienkārša, ka daudzi varētu mēģināt to veikt paši. Kas tur? Ņem tik un pūt. Diemžēl, kā jau iepriekš minējām, nekvalitatīva ekovates iestrāde var radīt arī ne pārāk kvalitatīvu gala produktu, kas veicinās gan siltuma zudumu, gan arī mitruma un pelējuma rašanos.
Vēl viens amatieru triks ir tas, ka ekovates iestrādes kvalitātes pārbaudei nepieciešams vai nu noņemt apšuvumu, vai arī sagaidot ziemu veikt ēkas termogrāfiju. Pēdējo vēlams veikt gan ziemā pirms ēku paredzēts siltināt, gan arī nākošajā ziemā – pēc tam. Siltināšanu veicot pie mums, jūs saņemsiet divu gadu garantiju, kuru laikā mēs bez papildus maksas novērsīsim jebkādus konstatētos brāķus. 99% gan, ka tādu nebūs.
7. Ekovates cena
Iestrādājot horizontālās virsmās, ekovates cena varētu būt aptuveni līdzīga ar jebkuru citu beramās vates veidu, tāpēc izmaksas nebūtu tik būtiskas izvēloties to vai citu siltumizolācijas veidu.
Iestrādājot sienās, ekovate gan izmaksās nedaudz dārgāk, kā vate no ruļļiem, bet, kvalitatīvi iestrādāta ekovate noteikti spraugas aizpildīs daudz blīvāk un ļaus ietaupīt uz apkures izmaksām, iespējams, pat ļoti daudz.
8. Citas ekovates īpašības

Ekovate nedeg. Redzamajā eksperimentā ar gāzes degli izdevās izdedzināt vien caurumu monētas lielumā. Tas ir mazāk nekā minerālvatei. Foto – ekrānšāviņš.
Pārējās Ekovates īpašības nav paredzēts šajā rakstā uzsvērt, jo galvenais mērķis ir to salīdzināt ar citiem izolācijas veidiem. Ekovates siltuma pretestība ir ļoti tuva akmens vatei, stikla vatei, putupolistirolam un citiem populārākajiem izolācijas materiāliem. Tā ir nedegoša, netrūdoša, nepelējoša un labi elpojoša.
Kā vēl vienu īpašību, kas gan neiespaido izolācijas kvalitāti, var pieminēt arī to, ka ekovate ir zaļa. Tā tiek ražota no atkārtoti izmantotiem materiāliem – lasi, makulatūras, kas galvenokārt ir nodotie vai neiztirgotie laikraksti. Pēc ēkas demontāžas ekovate arī vidē uzglabājas īsāku laiku kā akmens un stikla vate, kur nu salīdzinot ar putupolistirolu, kā arī ekovates ražošanas procesā tiek radīta salīdzinoši neliela ietekme uz vidi.
Svarīgi protams atgādināt, ka, lai ekovate spētu attaisnot savas lieliskās īpašības, nepieciešams to iestrādāt pareizi, darbus uzticot profesionāļiem. Mēs, SIA “Ēku Siltinātājs” esam būvuzņēmums, kas ekovates iestrādi veic jau kopš 2009. gada.
Ja nepieciešama papildus informācija, vai izmaksu aprēķins konkrētam objektam, tas ir tik vienkārši kā piezvanīt vai uzrakstīt e-pastu.