Palasot ziņu virsrakstus var atrast daž ne dažādus kreatīvus veidus, kā cilvēki ir mēģinājuši atbrīvoties no lāstekām. Nodauzīt tās ar grābekli, pašam vai Sašam stāvot apakšā, laikam vairs nav modē. Kāds uzkāpj uz sniegota jumta un cenšas sniegu “brucināt” zem sevis, kāds pamanās arī pa lāstekām šaut ar revolveri. Bet kā tad vajadzētu? Vajadzētu izdarīt tā, ka lāstekas neveidojas vispār.

Viens no biežākajiem lāsteku cēloņiem ir slikti siltināts augšējā stāva pārsegums, un nepietiekoša ventilācija bēniņos. Foto: net_efekt, CC BY 2.0.
Šajā rakstā iespējams uzzināt, kā efektīvi tikt vaļā no lāstekām un nepieļaut to veidošanos nākotnē.
1. Bēniņiem jābūt labi ventilētiem lai pie pažobelēm neveidotos lāstekas
Siltinot ēku bēniņus, ļoti, ļoti bieži saskaramies ar situācijām, kad bēniņos ir grūti strādāt, jeb tur vienkārši nav ko elpot Sabiedrībā bieži valda nepareizs uzskats, ka bēniņiem jāaiztaisa visas spraugas, lai tikai siltais gaiss nemūk ārā. Nepareizi. Visas spraugas ir jāaiztaisa istabām, bet bēniņiem (ja vien tie nav paredzēti dzīvošanai) ir jābūt aukstiem, tāpēc arī tos sauc par aukstajiem bēniņiem.
Būtībā, galvenais auksto bēniņu uzdevums ir nepieļaut sniega kušanu no jumta un lāsteku veidošanos, un ideālā gadījumā tajos jābūt tikpat aukstam kā ārā. Kā top panākt? Bēniņiem jābūt labi vēdinātiem un bēniņu grīdai labi siltinātai (par otro lasi nākošajā punktā). Un nebūt nav vajadzīgas dārgas ventilācijas sistēmas. Vislabāk to nodrošināt ar dabisko vēdināšanu caur pažobelēm vai arī speciālām vēdināšanas atverēm.
2. Augšējā stāva pārsegumam jābūt labi siltinātam
Jau jau mēs ļausim bēniņiem labi vēdināties, tad jau siltais gaiss muks prom kā malacis! Nemuks gan, ar vienu noteikumu, ja ēka, un, jo īpaši augšējā stāva pārsegums, (lasi – bēniņu grīda), būs labi nosiltināta.
Kā siltināt bēniņu grīdu? Vai to var darīt arī ziemā?
Ja bēniņos nav paredzēts rīkot ballītes, tad vislabāk to darīt ar beramo vati – ekovati vai beramo minerālvati, kuru ieklāšanai kā papildus siltumizolācijai nepieciešami minimāli priekšdarbi – parasti privātmājas bēniņos šādu izolāciju iespējams ierīkot vienas darba dienas laikā.
Un vēl labākās ziņas, lai tiktu vaļā no lāstekām nav jāgaida vasara. Bēniņu siltināšanu var veikt arī ziemas spelgonī – labākajā laikā lāsteku augšanai. Vari sazināties ar mums, lai noskaidrotu, kad varam atbraukt un cik tas maksās.
Vairāk par bēniņu siltināšanu vari noskaidrot šeit. (LINK-bēniņu siltināšana)
3. Apsildes kabeļi un lāsteku nodauzīšana ir cīņa ar sekām
Starp citu, ēkai var likt arī apsildes kabeļus, kas ir dārgi un tērē elektrību, vai arī regulāri nodauzīt lāstekas ar grābekli, kas var būt bīstami. Atšaudīties no lāstekām labāk vispār nemēģināt.
Tomēr izdevīgāk ir veikt ieguldījumu, kas ne vien apturēs lāsteku veidošanos, bet arī ļaus ietaupīt uz apkures izmaksām. Jeb, pārfrāzējot kādu latviešu ticējumu: “ja ziemā garas lāstekas aug, tad gaidāmi gari apkures rēķini”.